Kávészünet Németh Gáborékkal
Az ötfős család az Ostromnapokon a török táborban
A Kőszegi Ostromnapokon az 1532. évi közel egy hónapos török ostrom emlékére mozdul meg szinte az egész város. A Jurisics-vár nyugati oldalán, a vizesárok feletti parkban már augusztus 4-én, csütörtökön kora este nagy a mozgolódás a török táborban.
-Nemrég jöttünk meg az egyesületünkkel a lengyelországi Woyniczból, a Dunajec völgyében fekvő kisvárosból, ahol a Várpalotai Darabontokkal együtt az 1655-ös csata emlékére a várjátékokban a magyar segítséget mi képviseltük a betörő svéd csapatok ellen. A kapcsolat a várpalotaiaknak köszönhető.
- Pénteken lesz a főpróba. Ma belakjuk a tábort. Estére tábortűz lesz, meg főzés. Természetesen jóféle disznóságok lesznek reggelire is, ebédet meg a Bécsikapuból hoznak. Igen vidám a társaság, azt szokták mondani nem vagyunk muszlimok, csak a török zsoldért harcolunk, így van ez a sörrel is, ebben a forróságban. Az egyesületünk adja a magyar és a török harcosokat is. Vannak olyan rendezvények, koszorúzások, amikor mindenki magyar uniformist visel. Mindkét szerelésünk megvan. A 90-es évek végén, mint íjász csöppentem bele a várjátékokba. Oda a Csabai József hívott, majd később Mozsolicz Tibor szervezett be az ostromnapokba. Az első két évben magyar voltam a játékokban, tűzes nyíllal kellett felgyújtanom a várat. A tűzoltósági munkám kezdetével aztán átkerültem a török csapatba.
-A történelmet két csapat nélkül újrajátszani lehetetlen. Szerepünk szerint törökök vagyunk, de a szívünk magyar. -ezt Bea fűzi a gondolathoz.
-A gyerekek is szerepelnek, beleszülettek - mondja Bea, Gábor felesége. A kislányunk már féléves korában velem volt, amikor a csatába bevonultunk, az ágyú és puskalövésekre fel se riadt, a végén a vastapsra ébredt fel. Eleinte azt hitték a nézők, hogy játék babát viszek a hordozókendőben. Így a támogató háttér biztosított Gábornak, most már az egész család együtt van az ostromnapokon is. Kristóf 14, Kitti 12, Ákos 9 éves. Nekik is van jelmezük, imádják a játékot.
-Ma este tábortűz a Hagyományőrző gyerekeknek lesz. Mindenki maga gondoskodik a sátorban alváshoz a fekhelyről, ami lehet hálózsák, matrac, tábori ágy, kinek mije van. Martonszálláson voltak Hagyományőrző táborban, ott 2 napot töltöttek, a többit Kőszegen keddtől szombatig és ma este tulajdonképpen egy összetartás lesz nekik a tábortűzzel és a kint alvással. A táborozás alatt ismerkedtek, a lovaglással, az íjászattal, a régi magyar hagyományokkal. Bőrfonásokat tanultak, a mi gyermekeink karkötőket meg szütyőket készítettek és hozták haza. A sátorépítést gyakorolták, fegyverélesítést végeztek. Ők lesznek a mi utódaink a történelmi várjátékokban. Vívás közben az összecsapódó szablyák lapjai sorjásak lesznek, amik sérülést, ruharongálást, kézsérülést okozhatnak egy lecsúszó vágásnál. Ezért megtanulták a sorját lecsiszolni. Pénteken az ország legismertebb vívója, Schunder László fog a gyerekeknek harci előadást, szablya vívást és gyakorlást tartani.
-Természetesen megpróbálunk hűek lenni a történelmi eseményekhez, az évek során mindig bekerül valami újdonság a legújabb kutatási eredmények nyomán. A forgatókönyvet az idén Csiki István írta, porolta le, gondolta újra a történetet. Alkalmazkodni kell a csata során a helyszínhez. Minden csata, minden megmozdulás, szereplés előtt van egy eligazító megbeszélés a csapatok vezetővel, akik meghatározzák a feladatainkat, majd bejárjuk a helyszíneket, a pontos érkezési és szereplési helyeket. Mindenki pontosan tisztába kerül azzal, hogy mi történik, és abban neki mi a szerepe.
-A lőfegyverekkel, szúró, vágó fegyverekkel nagyon gondosan kell bánni. Gondolnunk kell előző évi tapasztalatok alapján még arra is, hogy a csata helyszínén a vas és beton műtárgyakat szalmabálával fedjék be baleset megelőzésből - fűzi hozzá Bea.
-Nagyon komoly szabály, hogy szablyavíváskor az ellenfél szemébe nézünk, megpróbálunk a fej fölött vívni, sorbatámadás alkalmával nem szabad átdöfködni. A puskával harcolóknak egy pirotechnikai tanfolyamon kell részt venniük, vizsgáznak is a tanultakból.
-Ebben az évben a rendezvényeik megsokasodtak. Voltunk Tatán, Várpalotán, Kapuváron, Sárváron, Woyniczban, Ostromnapok itthon, aztán Körmend következik, Szigetvár és végül Erdélybe Szilágysomlyóra megyünk. Egy kisebb csoport még Egerbe is megy közben. Az utazás költségeit a fellépti díjakból fedezzük, igyekszünk takarékoskodni, hogy felszereléseinket fejleszteni tudjuk
-Még az idén Törökországba, Kemerbe tervezünk egy utat. Eláruljuk, hogy ez beszerző utazás is lesz. Megpróbálunk autentikus török dolgokat hozni, hogy még élethűbben tudjuk a török tábor hangulatát a jövőben megjeleníteni.
Azt is megtudtam, hogy a gyerekek és a nők ruházatát nagyrészt mindenki saját maga állja, mivel az ő szereplésükért általában nem számolhatnak a meghívásos szerepléseken fellépti díjat. Az egyesület a szűkös anyagi keretek ellenére próbál segíteni, mivel a gyerekek és a nők jelenlétükkel segítik és színesítik a tábori életet.
Kiss János
Korábbi hírek
- 2024-11-21 - 63. Nemzetközi Sporttörténeti Konferencia
- 2024-11-21 - Adventi dióhéj koncert
- 2024-11-20 - ADVENTI BÜTYKÖLDE FELNŐTTEKNEK, CSALÁDOKNAK
- 2024-11-19 - Tájékoztatás 4. körzet rendelés 2024. novembertől
- 2024-11-19 - Tekintetek a nagyvilágból
- 2024-11-18 - 35 éves a Hajnalcsillag Néptáncegyüttes
- 2024-11-18 - 2869_28 hrsz. telek
- 2024-11-18 - 2975_110
- 2024-11-18 - Advent a Natúrparkban...ahogy mi szeretjük
- 2024-11-17 - Új Borkirálynő
- 2024-11-16 - LEGYÜNK ISMERŐSÖK! 4.
- 2024-11-15 - Néhai Strauss Gusztávné hagyatéka
- 2024-11-15 - Hangok az égből
- 2024-11-15 - Szezonzáró Sport Buli
- 2024-11-15 - Online ingyenes színházi előadásvetítés
- 2024-11-14 - Főépítész ügyfélfogadás elmaradás
- 2024-11-14 - Na végre! - Beleznay Endre önálló estje
- 2024-11-14 - Székely László, volt kőszegi apátplébános
- 2024-11-12 - Tájékoztatás mezőgazdasági összeírásról
- 2024-11-12 - ÉRTÉKEK NYOMÁBAN - Vasi irodalmi értékek nyomában