Kávészünet Dr. Puskás János főiskolai tanárral
Az idén április 20-án került sor a Szőlő és Klíma Konferencia megtartására. A tudományos ülés főszervezője, motorja Dr. Puskás János főiskolai tanár immár közel másfél évtizede.
-Korunk legnagyobb kihívásai közé tartozik az emberiséget érintő klímaváltozás. A szakemberek figyelmeztetését a mért adatok alátámasztják. Sajnos ezt nem mindenki veszi figyelembe, mert az éghajlatváltozást tagadók (klímaszkeptikusok) harsányan hirdetik, hogy nincs klímaváltozás. A legnagyobb probléma az, hogy a döntéshozók között is vannak olyanok, akik ezt elfogadják. A földtörténetben mindig voltak felmelegedési és lehűlési időszakok, de ilyen gyors és nagymértékű változás csak az utóbbi évtizedekben volt megfigyelhető.
-Nem megkerülhető ennek az a következménye sem, hogy a Földön jelentős területen okoz az ott élőknek gondot, hogy a mezőgazdaság nem képes ellátni élelmiszerrel az embereket. Ezekben az országokban az ivóvízzel való ellátottság hiánya is jelentkezik. A migrációt erősítik a kedvezőtlen folyamatok, aminek az eredményét tapasztalhatjuk Európában.
-A környékünkön is megfigyelhető, hogy a szőlőtermesztésre hatással van a klíma megváltozása. A Soproni borvidék - ide tartoznak a Kőszeg környéki szőlőtermesztő területek - borai a minőségüket tekintve javulnak. Megállapítható a vizsgálataink után, hogy nyertesnek látszanak a soproni és kőszegi bortermelők, mert a kisebb mennyiség ellenére a borok minőségében jelentős javulás tapasztalható.
-Hogy mit tehetünk az éghajlatváltozás hatásainak ellensúlyozására? Az időjárási frontok csoportosítására többféle módszer létezik. Saját kutatásaim alapján a frontokat aszerint különítettem el, hogy milyen típus található meg a Kárpát medencében. A hideg-, a meleg- és az okklúziós frontok a medencében tartózkodhatnak (ezek a tartózkodó frontok), illetve megközelíthetik azt. A frontok közül 1-1 jöhet külön, de lehet 2 (hideg és meleg) egyszerre is. Előfordulhat olyan helyzet is, hogy a hideg-, a meleg- és az okklúziós front egyszerre jelenik meg. Összesen 9 típust különítettem el. A tarka szőlőmoly (Lobesia botrana Den. et Schiff.) példányok teljesen más aktivitást mutatnak a különböző típusok esetén. Az aktivitás változásukat figyelembe véve eredményes védekezésre nyílik lehetőség.
-Széles körben alkalmazzák a szőlőben a madarak szaporodását segítendő, hogy odúkat helyeznek el, amiben a fészkeket ki tudják alakítani. Az odúk nyílásának mérete meghatározza, hogy milyen madarak tudnak otthonra találni a területen. Elsősorban azokat „csalogatja” az odú, amelyek a szőlőt károsító élőlények számának csökkentését eredményezi.
-A megállapítás szerint a gyakori ellenőrzés segíti a védekezést, ha az mindig időben történik. Természetesen itt nemcsak kémiai védekezés lehetséges, hanem a környezet kímélését és ennek ajánlását is figyelembe kell venni.
-Évszázadokon át a természetben élő népek megfigyelték a természetet és az időjárást. Hosszú időn át folyamatosan megismétlődő időjárási jelenségek rögzültek a gazdák emlékezetében és tapasztalataikat generációról generációra tovább adták, segítve az ésszerű mező-gazdasági, kertészeti, szőlészeti munkáik végzését. Az 1960-as évek elején főként a mező-gazdasági kutató intézményekben felállították az első meteorológiai észlelő kerteket azért, hogy a bennük lévő műszerekkel rögzítsék az adott termőhelyen érvényesülő időjárási jellemzőket -úgymint a csapadék, a hőmérséklet, a szél és a párolgás adatait. A Kecskeméten mért évtizedes adatsorok az alföldi szőlőtermesztést kiválóan szolgálták. A fagyos, a száraz és a csapadékos időszakok gyakoriságának megismerése segítette a síkvidéki szőlőültetvények fajtaszerkezetének szakszerű kialakítását. De a meteorológiai adatok ismerete hatékonnyá tette a szőlő növényvédelmét is.
-Az idei konferencián téma volt a kis jégkorszak is. Az előadásban arra kaptunk választ, hogy a 14. századtól a 19. század végéig tartó kis jégkorszak lehűlése idején miként alakult a szőlőtermelés és a borászat a közép-európai régióban. A klímaromlás következtében a szőlő-termelés északi határa erőteljesen délre vándorolt. A vegetációs időszak rövidülése és a klíma hűvösebbé válása következtében jelentős északnyugat-európai területeken tartósan feladták a borkészítést, ami ugyanakkor kedvezett a borkereskedelemnek, helyzetbe hozva olyan borvidékeket, mint amilyen például Tokaj-Hegyalja volt.
-Ma a technika fejlődésével pontosan ismerjük a termőhely mikroklimatikus sajátosságait és lehetőségünk adódik, hogy az adott termőhelyhez legjobban illeszthető fajtákat és klónokat válasszuk ki a jövőben.
-Az Eszterházy Károly Katolikus Egyetem a szőlész-borász képzéshez, illetve a szőlőklíma kutatásokhoz kapcsolódóan a Tokaji és Egri borvidéken hat nagyon jól felszerelt állományi mikroklíma mérőállomást állított üzembe 2019-ben. A mikroklíma mérések horizontálisan pontszerű mérőhelyek, de vertikálisan többszintben tagolt méréseket tesznek lehetővé. A gyakorlatban ez azt jelenti, hogy egy jól felszerelt állományi mikroklíma mérő állomás segítségével három légköri és három talajmélységben mérhetünk különböző mikroklíma paramétereket, mint a léghőmérsékletet, légnedvességet, talajhőmérsékletet, talajhőfluxust, talajnedvességet, valamint jellemezhetjük a szőlő állományok hőtani, kicserélődési, áramlási, vízháztartási és energetikai viszonyait. A mikroklíma mérőállomásokkal dűlőket jellemez-hetünk vagy hasonlíthatunk össze a vizsgált paraméterek óránként, vagy 10 percenként mért átlagos napi menetei alapján. Az állományi mikroklíma méréseket legtöbbször egy külső kontroll állomás adatához szokták viszonyítani. Ezáltal látható, hogy a szőlőállományok milyen mértékben módosítják az adott terület mikroklímáját. Jelen vizsgálatban az állomások által mért állományi mikroklíma adatokat műholdas adatokból előállított eltérő rácshálózatra interpolált makroklíma adatokkal vetjük össze.
Kiss János
Korábbi hírek
- 2024-11-21 - 63. Nemzetközi Sporttörténeti Konferencia
- 2024-11-21 - Adventi dióhéj koncert
- 2024-11-20 - ADVENTI BÜTYKÖLDE FELNŐTTEKNEK, CSALÁDOKNAK
- 2024-11-19 - Tájékoztatás 4. körzet rendelés 2024. novembertől
- 2024-11-19 - Tekintetek a nagyvilágból
- 2024-11-18 - 35 éves a Hajnalcsillag Néptáncegyüttes
- 2024-11-18 - 2869_28 hrsz. telek
- 2024-11-18 - 2975_110
- 2024-11-18 - Advent a Natúrparkban...ahogy mi szeretjük
- 2024-11-17 - Új Borkirálynő
- 2024-11-16 - LEGYÜNK ISMERŐSÖK! 4.
- 2024-11-15 - Néhai Strauss Gusztávné hagyatéka
- 2024-11-15 - Hangok az égből
- 2024-11-15 - Szezonzáró Sport Buli
- 2024-11-15 - Online ingyenes színházi előadásvetítés
- 2024-11-14 - Főépítész ügyfélfogadás elmaradás
- 2024-11-14 - Na végre! - Beleznay Endre önálló estje
- 2024-11-14 - Székely László, volt kőszegi apátplébános
- 2024-11-12 - Tájékoztatás mezőgazdasági összeírásról
- 2024-11-12 - ÉRTÉKEK NYOMÁBAN - Vasi irodalmi értékek nyomában