Kávészünet a Csók István Művészeti Egyesület alapítóival
Az idén márciusban ünneplik 15 éves jubileumukat
A kezdetekre emlékezve indult a beszélgetésünk Palcsó Julianna, Bráder Tamás és Jencsky Beatrix alapító tagok részvételével. A Csók István Művészkör 2010 márciusában alakult meg. A kezdetektől tiszteletbeli tagjuk volt Kósáné Kali Gabi, aki a névadó művész hagyatékának gondozója volt élete végéig.
-Hogyan vetődött fel az alapítás gondolata?
-Korábban a Kőszegi Művészeti Egyesület tagjai voltunk. A másik Egyesülettel a mai napig jó kapcsolatot ápolunk, de mi egy kicsit másképp, más célokkal akartunk dolgozni, ehhez kerestünk társakat, alkotó ismerősöket. 2013-ban Egyesületté alakultunk át. Az összejöveteleket eleinte a tagoknál és cukrászdában tartottuk, 2015-ben kaptunk a várostól egy irodát, ami az Egyesületnek nagy segítség jelenleg is: itt találkozunk, és tároljuk az egyesület felszereléséseit.
-Mi az egyesület célja és feladata?
-Mint ahogy a célokat és feladatokat közöseb fogalmaztuk meg, a kérdésemre a válasz is szinte egyhangúlag érkezik: mindenki érezze jól magát, inspiráló, kreatív környezetet és hangulatot akartunk és akarunk most is teremteni politika mentesen. Végzettségre, képzettségre, világnézeti hovatartozásra való tekintet nélkül minden tag egyenrangú, és kölcsönösen segíti és segítheti egymást. Bemutatkozási lehetőség biztosítunk a tagjainknak, de vendégművészeknek is. Eddig 3 nemzetközi kiállítást szerveztünk, közel 200 festőt hívtunk meg Kőszegre. Büszkék vagyunk Gyöngy Kálmán, E. Kotek Péter, Győrfi András, Mészáros György, Biczó Antal, poszthumusz: Litkey György, Nádler László, Devecsery László, Torjay Valter festőművészek jelenlétére. Voltak egyszeri találkozások, de a soproni és a vonyarci művészkörrel állandó kapcsolatban vagyunk, közösen táborozunk, és látogatjuk egymást.
-Programjainkkal Kőszeg város kulturális életét színesítjük, aktívan dolgozunk azon, hogy jó hírét vigyük városunknak más helyszínekre, ahová hívnak bennünket. Képviseltük Kőszeget a testvérvárosokban: Vaihingen and der Enz, és Senc. településeken.Vendégségben voltunk Paks, Tata, Sopron, Győr, Vép, Szombathely, Celldömölk, Sárvár, Budapest városokban, és több környező kistelepülésen.
-A stílusa mindenkinek egyéni, más-más technikával dolgozunk. Van közöttünk világjáró fotós: Kardos Tamás, tájképfestő: Domsa Károly, Kálovicsné Káldi Bernadett, Bezzegh Edit, Jencsky Beatrix, aki festő és kerámikus. Tölgyesi Ildikó, Szabadfi Marianna, Csamáriné Stoltics Kati. Juli alkotásai minden technikát felvonultatnak. Nehéz meghatározni, vagy kategorizálni, hogy ki mivel alkot, hiszen egymás hatására új stílusokat és tecnikákat is kipróbálunk.
-A kiállításaink állandó helyszíne az Írottkő Hotel aulája, kedvező áron biztosítja számunkra a szálloda a kiállítás lehetőségét. Erre a támogatásra is nagy szükségünk van, hiszen a 15 év alatt önerőből dolgoztunk. Bevételünk a tagdíjakból, adományokból, a város éves támogatásából, a jótékonysági árverés és a Csók Zsúr bevételéből áll össze, idén az adó egy százalékára is számítunk támogatásként.
-A karácsonyi jótékonysági árverés bevételének nagy részét 100- és 600 ezer forint közötti összegeket évente felajánlottuk helyi rászoruló családoknak, egyesületnek, alapítványnak. Közel másfél millió forintot adtunk így át támogatásként.
-A megnyitókon Dance Jam és a Be-Jó tánccsoportok, a zeneiskola növendékei, Gráf Györgyi és Soskó András állandó fellépőink, amit hálás szívvel köszönünk ezúton is, hiszen támogatásként ingyen jönnek hozzánk mindig.
-Már 150 kiállításon vagyunk túl, azokat többek között megnyitotta, illetve a látogatók figyelmébe ajánlotta Huber László polgármester, Básthy Béla polgármester, Torjay Valter festőművész, Kiss János ny.igazgató, Krizsovenszky Lajos egyetemi tanár, Pócza Zoltán a Jurisics-vár Művelődési Központ és Várszínház igazgatója, Feledy Balázs művészetkritikus.
-A kezdetekkor két hetente, most havonta cseréljük a kiállítás anyagát. Mindannyian munka és család mellett alkotunk, szervezünk, nem ez a fő bevételi forrása a tagoknak, az értékesítst ha van, önállóan oldjuk meg.
-A festőtáborokat nyaranta a Csónakázó-tónál tartjuk, a Hatvani család támogatásával. Sajnos nincs külföldi támogatónk, aki például tengerparton látná vendégül az alkotó csapatunkat, de Kőszeg önmagában is festői és motíváló város.
-Minden januárban éves ütemtervet készítünk, így decemberig foglaltak a kiállítás időpontjai. Havonta egyszer gyűlést tartunk, megbeszéljük az aktuális teendőket, szervezzük a következő kiállítást. A jubileiumi kiállításunkra március 8-án kerül sor a Hotel aulájában. A régi és jelenlegi tagjaink alkotásait láthatják majd az érdeklődők, április ötig. Terveink között szerepel egy újabb nemzetközi találkozó, ennek részletiet most dolgozzuk ki.
-Nagy megtiszteltetés a Művészkör számára, hogy Kőszeg Városa a tagok festményeiből állította össze a 2025-ös falinaptárat, mely reméljük sok helyre jut majd el.
Kiss János
Korábbi hírek
- 2025-01-22 - „Itt a farsang, áll a bál…”
- 2025-01-21 - Címkezelés
- 2025-01-20 - Az én házam, az én váram
- 2025-01-20 - Iparos Bál
- 2025-01-20 - Kávészünet a Csók István Művészeti Egyesület alapítóival
- 2025-01-17 - Téli túra a Tábor-hegyig
- 2025-01-17 - Árpád-házi Iskolai Bál
- 2025-01-16 - XXIII. Bersek Bál
- 2025-01-16 - Horvát Bál
- 2025-01-16 - Sváb Bál
- 2025-01-15 - Jótékonysági batyus bál
- 2025-01-14 - Tájékoztató maszk használatáról
- 2025-01-13 - Kőszeg Város Ifjúsági Fúvószenekara téli koncertje
- 2025-01-10 - Anyanyelvi írásbeliségünk újonnan felfedezett emléket
- 2025-01-10 - Szép Ernő: EMBERSZAG
- 2025-01-10 - Jelmezes Fúvós Farsangi Bál
- 2025-01-09 - Tanár és youtuber
- 2025-01-09 - Az arab észjárás
- 2025-01-09 - Hagyatéki hirdetmények
- 2025-01-09 - Magyar Kultúra Napja