Egészségfelmérés - Közlemény

A 2008-ban elfogadott (1338/2008/EK számú) egészségügyi statisztikai rendelet
előírásainak megfelelően az Európai Unió tagállamaiban Európai lakossági
egészségfelmérésre (ELEF) kerül sor. Magyarországon az adatgyűjtést a Központi
Statisztikai Hivatal (KSH) hajtja végre, az Egészségügyi Minisztérium támogatásával.

Letöltések
Az adatfelvétel fő célja a lakosság egészségi állapotának, életmódjának és az egészségügyi szolgáltatásokkal való elégedettségének megismerése. Ezek az információk – az uniós adatigények kielégítése mellett – hozzájárulhatnak a szükséges egészségpolitikai intézkedések meghozatalához és az egészségügyi ellátórendszer minőségének javításához.

Magyarországon az ELEF 449 településen, a 15 éves és idősebb, magánháztartásokban
élő lakosság körében, 7000 fő megkérdezésével zajlik

2009. szeptember 15 – október 30. között.

A sorszámozott igazolvánnyal rendelkező kérdezőbiztosok a fenti időszakban keresik fel a véletlen mintavétellel kiválasztott személyeket, és kérdőívet töltenek ki az egészségi állapotukról, életmódjukról, az egészséget befolyásoló egyéb tényezőkről, illetve az egészségügyi ellátórendszerrel kapcsolatos véleményükről.

Az ELEF válaszadóinak egy kisebb csoportján az Országos Élelmezés- és Táplálkozástudományi Intézet (OÉTI), mint az ÁNTSZ országos intézete, felmérést végez az Egészségügyi Minisztérium támogatásával. Az Országos Táplálkozás és Tápláltsági Állapot Vizsgálat (OTÁP2009) Magyarországon egyedülálló módon országos reprezentatív mintán, mérésekre alapozva határozza meg a túlsúly, az alultápláltság és a hasi elhízás előfordulását. A vizsgálatra az ország 120 településén kerül sor a 18. életévüket betöltött felnőttek körében 2009. szeptember 15. és november 30. között. A vizsgálat 2 részből áll: táplálkozási napló kitöltése, valamint igazolvánnyal rendelkező egészségügyi személyzet által végzett testsúly, testmagasság és derékkörfogat mérések. Ezek alapján összefüggést keresünk a táplálkozási szokások, a tápláltsági állapot és egyes betegségek között. Az adatok birtokában tudományosan megalapozott, a lakosság egészségének javítását célzó, hatékony intézkedések válnak lehetővé. A felmérés során gyűjtött adatokat a KSH és az OÉTI az adatvédelmi törvény és a
statisztikai törvény előírásainak szigorú betartásával kezeli, csak statisztikai célra használja fel, név és cím nélkül, az egyéni azonosítást kizáró módon. A felmérés megkezdése előtt a mintába bekerült személyeknek tájékoztató levelet küldünk. A kérdőív kitöltését követően minden válaszadó ajándékot kap, továbbá részt vehet nyereménysorsolásokon is.